Československý transplantační kongres

Organizace kongresu

4. československý transplantační kongres
13.-15.9.2012

Organizace kongresu

1. československý transplantační kongres
16.-18.11.2006, Brno

  • Konferenční abstrakta

    2. československý transplantační kongres
    10.-12.9.2008, Starý Smokovec

  • Konferenční abstrakta

    3. československý transplantační kongres
    16.-18.9.2010




  • Konferenční abstrakta 2008

    Abstrakta přednášek – sekce lékařů

    TRANSPLANTACE JATER U VIROVÝCH HEPATITID

    P. Studeník, V. Mejzlík, M. Kuman, J. Ondrášek, P. Piler, T. Ostřížek, J. Černý, P. Němec
    Centrum kardiovaskulární a transplantační chirurgie, Brno
    • Pekařská 53, 656 91 Brno, Česká republika

    Autoři ve svém sdělení prezentují výsledky transplantací jater u pacientů s chonickou virovou hepatitidou B (HBV) a hepatitidou C (HCV). Cílem práce je vyhodnotit přežívání pacientů, výskyt rekurence HBV a HCV a úspěšnost léčby hepatitid po transplantaci.
    Na našem pracovišti bylo doposud transplantováno 10 pacientů s HBV a 19 pacientů s HCV. U HBV byli 3 nemocní transplantováni do r. 2001, kdy nebyla prováděna dlouhodobá imunoprofylaxe antiHBs globulinem v kombinaci s virostatiky. Sedm nemocných bylo transplantováno po roce 2002, kdy byl v České republice ministerstvem zdravotnictví schválen protokol imunoprofylaxe (dlouhodobě antiHBs globulin + lamivudin, resp. adefovir dipivoxil). U chronické HCV bylo transplantováno celkem 19 pacientů. Z tohoto souboru bylo po transplantaci 6 pacientů léčeno dlouhodobě kombinací pegylovaného interferonu s ribavirinem.
    U 3 nemocných s HBV bez imunoprofylaxe došlo k rekurenci HBV v jednom případě, pacient je dlouhodobě léčen virostatiky (lamivudinem a po vzniku rezistence pak adefovirem). Ve 2 případech přetrvává úplná serokonverze bez potřeby léčby. U 7 pacientů léčených dlouhodobě kombinací antiHBs globulinu a lamivudinu nedošlo ani v jednom případě k rekurenci HBV. Jeden nemocný zemřel na karcinom plic. Ze souboru 19 pacientů transplantovaných pro HCV zemřeli 4 (3x rekurence HCV a 1x sepse). Ve všech případech byla zaznamenána rekurence HCV. Ze 6 nemocných léčených dlouhodobě pegylovaným interferonem a ribavirinem jsme ve 3 případech zaznamenali efekt s vymizením viremie.
    Výsledky transplantací jater u HBV se výrazně zlepšily zavedením antiHBs globulinu a virostatik do dlouhodobé léčby. Všichni takto léčení pacienti jsou dlouhodobě ve velmi dobrém stavu bez známek rekurence HBV. Na rozdíl od optimistických předpokladů v minulých letech, jsou výsledky transplantací u HCV horší, než u jiných indikací, především pro rekurenci základního onemocnění ajeho rychlou progresí. Učásti nemocných (celkem 6 pacientů), kteří byli vhodní na léčbu pegylovaným interferonem + ribavirinem, došlo k vymizení viremie HCV ve 3 případech.

    Zpět