Československý transplantační kongres

Organizace kongresu

4. československý transplantační kongres
13.-15.9.2012

Organizace kongresu

1. československý transplantační kongres
16.-18.11.2006, Brno

  • Konferenční abstrakta

    2. československý transplantační kongres
    10.-12.9.2008, Starý Smokovec

  • Konferenční abstrakta

    3. československý transplantační kongres
    16.-18.9.2010




  • Konferenční abstrakta 2008

    Abstrakta posterů – sekce lékařů

    ORTHOTOPICKÁ TRANSPLANTACE JATER PRO POLYCYSTÓZU - VÝSLEDKY 1995

    S. Fraňková, J. Šperl, J. Špičák, M. Adamec, P. Trunečka
    Institut klinické a experimentální medicíny, Transplantcentrum, Praha
    • IKEM, Klinika hepatogastroenterologie, Vídeňská 1958/9, PRAHA 4 140 21

    Polycystická choroba jater (PCLD), sdružená obvykle s polycystózou ledvin, vede často k hepatomegalii a život ohrožujícím komplikacím (krvácení a infekce cyst). Chirurgické řešení komplikací je indikováno pouze u pacientů s jednou cystou či při postižení jednoho jaterního laloku. Studie hodnotí výsledky transplantace jater (OLTx) pro polycystózu vIKEM v letech 1995-2007.
    13 pacientů (5 můžů a 8 žen, průměrného věku 54±7,4 roku) podstoupilo OLTx pro polycystózu. Indikací k transplantaci byl mechanický syndrom (5) a komplikované cysty (7 pacientů infekce, 1 biliární obstrukce). Všichni pacienti měli polycystózu ledvin, 3 podstoupili v minulosti transplantaci ledviny, 4 pacienti byli indikováni ke kombinované transplantaci jater a ledviny. Zbývajících 6 pacientů mělo před transplantací dobrou funkci ledvin. Všichni nemocní měli v době transplantace normální syntetické jaterní funkce a pouze jeden pacient měl známky portální hypertenze.
    Váha explantovaných jater byla v rozmezí mezi 2 a 12 kg, pacientům bylo při výkonu aplikováno průměrně 7 TU erymasy. Průměrný počet dní na JIP činil 3 dny, 1 pacient podstoupil trombektomii pro trombózu jaterní tepny, 2 byli revidováni pro krvácení, 1 pro biliární leak, jednomu byla marsupializována lymfokéla ledviny. Rozvoj funkce všech štěpů jater i ledvin byl okamžitý. Imunosuprese byla v trojkombinaci tacrolimus, mykofenolát a prednison (62%), cyklosporin A, mykofenolát a prednison (30%) a tacrolimus v monoterapii (8%). Dva pacienti měli akutní rejekci štěpu jater, 2 pacienti rejekci štěpu ledviny. Vlivem rejekce nedošlo ke ztrátě žádného ze štěpů. Jednoroční přežití (průměrná doba sledování 34 měsíců) činí 85%, 2 pacienti zemřeli 4 a 11 měsíců po transplantaci (sebevražda, sepse).
    OLTx představuje účinnou a definitivní léčbu pacientů s polycystózou jater. Vzhledem k normální jaterní funkci je však nutno pečlivě uvážit rizika spojená s operací a doživotní imunosupresí.

    Zpět