Československý transplantační kongres
1. československý transplantační kongres 2. československý transplantační kongres |
Konferenční abstrakta 2008
Abstrakta posterů – sekce lékařů
RENÁLNÍ FUNKCE PO KOMBINOVANÉ TRANSPLANTACI JATER A LEDVINY
P. Vychodil, D. Merta. E. Kieslichová
Klinika anesteziologie, resuscitace a intenzivní péče, Transplantcentrum IKEM
• IKEM, Vídeňská 1958/9, 140 00, Praha 4
Srovnání nástupu funkce a četnosti komplikací po kombinované transplantaci jater a ledvin (CLKT) a izolované transplantaci párové ledviny (KT).
Retrospektivní studie od roku 2004, zahrnující celkem 14 kombinovaných transplantací jater a ledviny a 13 párových ledvin od stejných dárců transplantovaných buď jako izolovaný štěp, nebo současně s slinivkou.
K rozvoji funkce štěpu ledviny došlo v obou skupinách u 100% štěpů. Ve skupině s KT byl rozvoj funkce izolovaně transplantované ledviny zaznamenán ve 3.+-4 den po transplantaci a u 80% nemocných došlo k okamžitému rozvoji funkce. Čas studené ischemie byl 914 +-284 minut. Nástup funkce ledviny ve skupině po CLKT je proti skupině po KT zaznamenán později. K rozvoji funkce došlo 9. +-6 dní po transplantaci. Okamžitý rozvoj funkce byl u 2 ze 14 transplantovaných. Čas studené ischemie byl 521 +-127 minut.
U nemocných po CLKT dochází k opožděnému nástupu funkce štěpu. Příčiny tohoto jevu dosud nebyly identifikovány. V našem souboru můžeme vyloučit hemodynamické příčiny, dobu studené ischemie i vliv chirurgické techniky. Opožděný rozvoj funkce nemá vliv na dlouhodobou funkci štěpu, která je v obou skupinách shodná. Je možné, že souvisejícím faktorem opožděného nástupu funkce při CLKT je významná proteinurie po transplantaci jater, kterou jsme sledovali u nemocných po izolované OLT. Kombinovaná transplantace jater a ledviny tak neznamená v dlouhodobém pohledu ztrátu ledviny a je pro nemocné vhodnějším řešením s lepší imunologickou tolerancí, než sekvenční transplantace jater a poté i ledviny.