Československý transplantační kongres
1. československý transplantační kongres 2. československý transplantační kongres |
Konferenční abstrakta 2008
Abstrakta přednášek – sekce sester
KAZUISTIKA PACIENTA S OTRAVOU HOUBAMI
D. Krátka, H. Podlesáková
IKEM
• IKEM, Vídenská 1958/9, Praha
Seznámit s problematikou péče o pacienta s komplikovaným průběhem po transplantaci
Pacient T.R narozen 1971 byl přijat na chirurgické oddělení Fakultní Tomayerovy nemocnice pro bolesti břicha, nadýmání k vyloučení NPB.Zde byla zjištěna elevace transamináz z hodnot 25 ukat/l progredujících na 60 ukat/l,hladina bilirubimu z 20 umol/l na 40 umol/l,albumin 32, Quick 50% s rozvojem malého ascitu a bez zjevné encefalopatie.Pro postupný rozvoj tlaku, bolestech v pravém hypochondriu, zvýšených hodnot transamináz a postupném incipientním jaterním selháním byl přeložen na oddělení hepatologie IKEM ke zvážení dalšího postupu.
Zde z anamnézy pacienta zjištěny bolesti břicha bez lokalizace a jiných příznaků.Pacientudává,žepřed5.dny(11.7.2005)požilspřítelkynísmažené žampiony, které nasbírali v blízkosti parkoviště nikoliv v lese.Přítelkyně zcela bez obtíží, avšak pouze ochutnávala.3 dny po požití hub pacient T.R u příležitosti oslavy narozenin požil 10 panáků silné lihoviny.Následující den dopoledne pociťoval nevolnost, celkovou slabost, opocenost, motal se ,občas zvracel, objevily se četnější stolice. Při palpačním vyšetření zjištěno zvětšení jater o 4cm a rozvíjející se střední ascites.Pacient je na pohled lucidní ,somnolentní,schvácený, ikterický, tachykardický s TK v normě. Po provedení krevních testů.Z biochemického rozboru vyplývá zvýšení jaterních testů,v krevním obraze je patrná leukocytóza.V koagulačním vyšetřeni jsou vysoké D-Dimery (svědčící pro trombózu) hodnoty 2817.Kompletní serologie odebrána,kde z pozdějších výsledků zjištěna Leidenská mutace genu koagulačního faktoru V. 26.7 2005 bylo provedeno sonografické vyšetření, které potvrdilo neprůchodnost v.portae a jaterní žíly, velký ascités.Z gastroskopie jsou patrné malé jícnové varixy,hiátová kýla s reflluxní esofagitidou.CT břicha svědčí o trombóze výtokových částí všech 3 hepatických žil tzv .Budd-Chiariho syndrom. Terapie: Při antikoagulační léčbě došlo ke snížení jaterních testů a stabilizace syntetických funkcí.Pacient preventivně zajištěn ATB (augmentin 1,2 gr iv), 2krát provedena evakuace punkce ascitu.Avšak ještě téhož dne 26.7.1995 došlo k rychlé progresi stavu klinických a laboratorních známek jaterní dysfunkce s těžkou koagulopatii,encefalopatii. Pacient zařazen na čekací listinu k transplantaci jater s urgencí 4 pro jaterní selhání na podkladě Budd-Chiariho syndromu po požití toxických hub a přeložen na odd.RESu. Zde 14.8.1995 podstupuje ortotopickou transplantaci jater, kde během výkonu probíhá i odstranění trombů, které doprovází masivní krvácení s oběhovou nestabilitou příjemce. 6.den po OLTX jater dochází k rozvoji septického stavu, proto provedena revize dutiny břišní, kde došlo k odstranění 3 litrů koagul laváží dutiny břišní.V následujících třech dnech provedena ještě 3krát revize dutiny břišní pro opakované krvácení.19.den po OLTX vytvořen AV píštěl v.portae a zhoršení jaterních funkcí.Na CT nekróza pravého jaterního laloku,při opakované revizi proběhla evakuace kolekce hematomů za játry.Následně založen hrudní drén a dutina břišní provizorně uzavřena.Pro rychlý rozvoj hepatomegalie,uzávěr pouze kůže. Po opakované revizi dutiny břišní byly objeveny srůsty a zkalená tekutina. Zavedeny 3 redonovy drény. 29.9.1995těžká dysfunkce jaterního štěpu s nekrózami s idikací k retransplantaci.
Pacient nadále sledován v transplantační ambulanci kliniky hepatologie IKEM.Vyhotoven návrh k přijetí do rehabilitačního zařízení a žádost o průkaz ZTP.