Československý transplantační kongres

Organizace kongresu

4. československý transplantační kongres
13.-15.9.2012

Organizace kongresu

1. československý transplantační kongres
16.-18.11.2006, Brno

  • Konferenční abstrakta

    2. československý transplantační kongres
    10.-12.9.2008, Starý Smokovec

  • Konferenční abstrakta

    3. československý transplantační kongres
    16.-18.9.2010




  • Konferenční abstrakta 2008

    Abstrakta posterů – sekce lékařů

    SRDEčNÍ TRANSPLANTACE U DĚTÍ S RESTRIKTIVNÍ KARDIOMYOPATIÍ

    M. Ošmerová, J. Nečas, P. Malík, R. Šreflová, P. Němec
    Centrum kardiovaskulární a transplantační chirurgie Brno
    • Centrum kardiovaskulární a transplantační chirurgie Brno, Pekařská 53, Brno 65691

    Idiopatická restriktivní kardiomyopatie(RKMP)se vyskytuje v dětském věku vzácně, je charakterizovaná těžkou diastolickou dysfunkcí, často progresivním zvýšením plicní vaskulární rezistence a nedostatkem korelace mezi symptomatologií a přežíváním dětských pacientů. Ve svém sdělení uvádíme výsledky vyšetření a vlastní zkušenosti se srdeční transplantací u dětí s tímto vzácným onemocněním.
    Na Centru kardiovaskulární a transplantační chirurgie v Brně jsme vyšetřili od III/1997 do V/2008 celkem 7 dětí ve věku 14měs.-18let.(prům. 10,5r.) s dg. idiopatické RKMP. Všechny vyšetřené děti jsme zařadili na čekací listinu . Srdeční transplantaci podstoupily 4 děti, 1 dítě se nedožilo operace a 2 pacienti čekají na transplantaci srdce. Hodnotili jsme výsledky před a pooperačních hemodynamických vyšetření, klinický stav a výskyt dysrytmií před transplantací. U dětí s indexovanou plicní vaskulární rezistencí (PVRI)>6.U.m2 jsme před transplantací prováděli test reaktivity plicního řečiště Alprostadilem, při poklesu PVRI<=6 W.U.xm2 jsme indikovali srdeční transplantaci.
    Tři děti měly před transplantací vysokou plicní hypertenzi, jeden maligní dysrytmii a dvě projevy kardiální dekompenzace. U 10-letého chlepce s perzistující vysokou plicní hypertenzí jsme po 3 měs. léčby Sildenafilem dosáhli při testu Alprostadilem a NO hodnot PVRI kompatibilních se srdeční transplantací. Všechny děti transplantované pro idiopatickou RKMP jsou v dobrém stavu, přežívají 13 měs.- 11 let (prům. 60,5 měs.)po transplantaci .U všech došlo časně po operaci k poklesu tlaku v plicnici a při hemodynamickém měření dlouhodobě po transplantaci jsme naměřili nízké hodnoty PVRI.
    Srdeční transplantace může být úspěšně provedena u dětí s restriktivní kardiomyopatií s vysokou plicní hypertenzí a zachovalou reaktivitou plicního cévního řečiště. Děti s restriktivní kardiomyopatií bychom měli zavčas a přednostně řadit na čekací listinu k srdeční transplantaci. Závěry našeho sdělení jsou limitované malým počtem pacientů, potvrzují však zkušenosti dalších pracovišť.

    Zpět