Československý transplantační kongres
1. československý transplantační kongres 2. československý transplantační kongres |
Konferenční abstrakta 2008
Abstrakta přednášek – sekce lékařů
MŮŽE BANKA KARDIOVASKULÁRNÍ TKÁNĚ „USPĚT“ V KONKURENCI KOMERČNÍCH VÝROBCŮ PROTÉZ SRDEČNÍCH CHLOPNÍ?
1,2,3,4J. Špatenka, 2A. Mokráček, 3J. Burkert, 4J. Vojáček, 1A. Habrmanová, 1J. Krejčová, 1,5P. Kobylka, 1K. Matoušovic
1Transplantační centrum a banka kardiovaskulární tkáně a 3Kardiochirurgická klinika, Fakultní nemocnice v Motole, Praha, 5UHKT Praha, 2Kardiocentrum, Nemocnice České Budějovice a. s., 4Kardiochirurgická klinika FN Hradec Králové, ČESKÁ REPUBLIKA
Od r. 1983 byly pracovníky Dětského kardiocentra FN Motol realizovány první operace s použitím alotransplantátů srdečních chlopní (ASCH) v ČR. V roce 1991 bylo ve FN Motol ustaveno Transplantační centrum (TC) a Tkáňová banka kardiovaskulárních tkání se stala jeho součástí. Chlopenní štěpy z kryoskladu této banky užívali jen dětští kardiochirurgové (v Praze a v Bratislavě). Sdělení chce ukázat, co bylo třeba udělat, aby začali alotransplantáty srdečních chlopní (ASCH) kardiochirurgové používat i u dospělých nemocných.
Byla provedena retrospektivní analýza ročních výkazů práce Specializované tkáňové banky (kód MZ ČR STB 85) v letech 1991 až 2007. Byl sledován počet alokovaných (= použitých) štěpů pro děti do 18 let a pro dospělé. Byly sumarizovány aktivity, podporující použití u dospělých nemocných.
V letech 1983 – 1990 byly všechny ASCH, připravené ve FN Motol použity na dětském kardiocentru pro pediatrické příjemce (k řešení vrozených srdečních vad). V letech 1991 až 2007 se postupně podařilo „získat“ (převážně zaškolit) 9 kardiochirurgů, kteří ASCH užívají u adolescentů a dospělých nemocných. Podařilo se to semináři, asistencí při operacích, pořádáním mezinárodních postgraduálních kurzů a konzultací při indikaci a výběru štěpů pro konkrétní nemocné.
Indikace k použití ASCH u dospělých nemocných zůstávají po 46 letech zkušenosti kontroverzní. V současnosti tento materiál používá u dospělých nemocných k náhradě aortální a pulmonální (výjimečně i trikuspidální či mitrální) chlopně jen část kardiochirurgů. Banka homograftů musí udržovat osobní kontakty s těmito kardiochirurgy, poskytovat komplexní, pravdivé informace o dárcích a kvalitě štěpů a výhodou je, když může nabídnout i odbornou konzultaci či pomoc při transplantaci. Takto se v ČR podařilo docílit, že 63% štěpů používají v současnosti kardiochirurgové pro dospělé nemocné.