Československý transplantační kongres
1. československý transplantační kongres 2. československý transplantační kongres |
Konferenční abstrakta 2006
Abstrakta posterů – sekce lékařů
HYPERTENZE A FUNKCE RENÁLNÍHO ŠTĚPU 1 ROK PO TRANSPLANTACI LEDVINY - JSOU UKAZATELI DLOUHODOBÉ PROGNÓZY?
Sobotová D.
II.interní klinika FN u sv.Anny v Brně, LF MU v Brně
Úvod:
Neimunologické faktory se významně uplatňují v patogenezi chronické nefropatie alloštěpu (CAN), způsobující progredující úbytek funkce. Patří k nim i potransplantační hypertenze. Určit její podíl na rozvoji CAN je však obtížné, protože hypertenze může být příčinou i následkem dysfunkce štěpu.
Cíl práce:
Zhodnotit vliv glomerulární filtrace (GF) a hypertenze 1 rok po TL na dlouhodobé přežívání štěpu.
Soubor a metoda:
Soubor tvoří 141 příjemců kadaverózního alloštěpu z období od 25.7. 1996 do 29.7.2001, kterým štěp fungoval déle než 1 rok a jejich iniciální IS režim tvořila trojkombinace KS + CNI + MPA. V 1., 5., a posledním roce stanoveného období byly hodnoceny GF (kreat.klírenc a formule CG), S-kreatinin, TK, počet antihypertenziv vyjma diuretika a zastoupení ACEI/AIIA. Soubor byl rozdělen vždy do 2 skupin - nejprve podle GF (A:GF 1ml/s a více a B: GF pod 1ml/s)poté pdole kontroly TK (N: pod 140/90 mmHg a H: TK 140/90 a více) na konci 1. roku po TL. KUmulatívní přežívání štěpů bylo korelováno odděleně pro lepší a horší GF a pro kontrolovaný TK a hypertenzi.
Závěr:
1. Krevní tlak i GF na konci 1. roku po TL jsou významně asociovány s dlouhodobým přežíváním štěpů. 2. Středně a více snížená GF a horší kontrola TK rok po TL mají negativní vliv na dlouhodobou funkci. 3.Omezená GF je významnějším rizikovým faktorem než hypertenze. 4. GF v časném období po TL je podstatná pro regulaci TK. Vliv hypertenze je oslabován stále účinnější kontrolou TK a využíváním inhibitorů-ACE a blokátorů AT1 receptorů angiotenzinu II, které se staly lékem první volby.