Československý transplantační kongres
1. československý transplantační kongres 2. československý transplantační kongres |
Konferenční abstrakta 2008
Abstrakta přednášek – sekce sester
TRANSPLANTACE JATER v IKEM, OŠETŘOVATELSKÁ PÉČE
M. Pěnkavová, P. Sýkorová
IKEM Praha, KTCH TCHC
• IKEM Praha, Víděňská 1958/9, Praha 4, 140 21
Téma prezentace je zaměřeno na ošetřovateskou péči u pacientů po transplantaci jater v IKEM Praha a na výsledky transplantací jater v této instituci.
Játra jsou životně důležitým orgánem a poškození jaterní tkáně z různých příčin vede k poruchám jejich funkce. Chirurgické řešení- transplantace -je pro nemocného s nezvratným poškozením funkce jater jedinou možnou léčbou. První Tx jater v ČR byla provedena v Brně v roce 1983 a v IKEM o 12 let později v roce 1995. Na čekací listinu je pacient zařazen po řadě vyšetřeních dle bodovacího systému (etiologie, stupeň pokročilosti, spolupráce nemocného, zhodnocení abúzu alkoholu). Průměrná doba na čekací listině je 3,5 měsíce. Do programu tx jsou dle klinického sledování indikování pacienti s cirhozou jater na podkladě: -virových onemocnění -alkoholické etiologie -cholestatických onemocnění. Po transplantaci, která trvá průměrně 6-8 hodin je pacient převezen na ARO, kde je plně monitorován. Je-li stav pacienta stabilizován, je překládán na kliniku transplantační chirurgie. Pacienti po transplantaci jater jsou na tomto oddělení hospitalizováni na jednolůžkových pokojích s vlastním sociálním zařízením,televizí, mají přiděleny pomůcky jako jsou ústenky a rukavice, je dodržována bariérová péče. Od zahájení programu transplantací v IKEM se počet transplantací jater neustále zvyšuje. Kazuistika: péče o pacienta po transplantaci jater a Langerhansových ostrůvků.
Transplantace je pro nemocného s nezvratným poškozením funkce jater jedinou možnou léčbou, chirurgické řešení i následná ošetřovatelská péče musí být vykonávána vzdělanými týmovými pracovníky.